Mustafa Cengiz
Sarper Enerji

Mustafa Cengiz

Kurucumuz

Mustafa Cengiz, 1949 yılında Gaziantep'in Nizip ilçesinde doğdu ve Gaziantep Lisesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden de mezun olan Cengiz, akaryakıt sektöründe faaliyet gösteren Sarper Petrol'ün kurucusudur.

Gaziantep'te doğup ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ne giren Cengiz, mezuniyetinin ardından Köy-Koop Merkez Birliğinde kurucu uzman olarak görev aldı. Daha sonra TANSA Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 12 Eylül Darbesi'nden sonra memuriyetten ayrılarak Orta Doğu ülkelerinde çalışmaya başladı.

TABGİS (Türkiye Akaryakıt İşveren Sendikası) genel başkanlığını yürüten Cengiz, aynı zamanda Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası'nda da genel başkanlık görevi ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği görevini de üstlenmiş olup Galatasaray Spor Kulübü, Büyük Kulüp, Darüşşafaka Cemiyeti, Mülkiyeliler Vakfı üyesiydi.

Galatasaray Spor Kulübü Tüzük Tadil Komisyonu üyeliğinde bulunan Cengiz, 20 Ocak 2018 tarihinde Galatasaray Spor Kulübü başkanı seçilmiştir. Başkanlığı döneminde Galatasaray futbol takımı, 2017-18 ve 2018-19 sezonlarında Süper Lig'de şampiyon olmuş, ayrıca 2018-19 Türkiye Kupası'nı ve 2019 Türkiye Süper Kupası'nı kazanmıştır.

Yabancı dil olarak İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen, evli ve bir çocuk babası olan Cengiz, 28 Kasım 2021'de hayata gözlerini yumdu.

Sevgi, saygı ve özlemle...